Jauna guļbūves ģimenes māja Nannestadē, Norvēģijā


Finnlog Group OÜ
Keemia 4, 10616 Tallinn
Tel: (+372) 6225 845

Viss tiek radīts divreiz. Vispirms rodas ideja, sapnis. Pēc tam seko pāris ziemas brīvdienās radītas skices – ar roku uzmesti zīmējumi, iespējams, uz veca kalendāra malas. Taču, kad beidzot ir atrasts zemes gabals, visi sapņu māju projekti sāk iegūt reālu apveidu. Ērikai (38) un Olafam (39) ir paveicies, ja runājam par celtniecības procesu, jo viņiem jau piederēja veca, renovēta brīvdienu māja Nannestadē, Norvēģijā, un idejām par jaunas mājas celtniecību uz tā paša zemes gabala bija iespējams attīstīties un nobriest vairāku gadu garumā. Kad kādā aukstā ziemas dienā 2017. gada decembrī runājām ar Ēriku par viņas sapņu māju, viņas balsī bija dzirdams patiess gandarījums.

 Erika_Olaf_v

Ērika un Olafs tikko pēc ievākšanās savā jaunajā mājā vairāk nekā pirms viena gada.

 

Vai varat pastāstīt, kāpēc savai mājai izvēlējāties guļbūves konstrukciju?

Tam, kādēļ izvēlējāmies guļbūvi, bija vairāki iemesli. Pirmkārt, tā bija arhitektoniski pareizākā izvēle mūsu zemes gabalam, otrkārt, tā lieliski atbilda idejai, kas mums bija prātā. Patiesībā mēs apsvērām iespēju ārsienām izmantot neapstrādātus koka dēļus (norvēģu valodā – villmarksbord), taču tik lielai ēkai tie radītu pārāk masīvu iespaidu, turklāt šādā gadījumā mums būtu nepieciešams izveidot pārtraukumu starp pirmo un otro stāvu. Vēl viena iespēja bija apvienot guļbaļķus un parastas koka sienas, taču tas radītu dažādus citus sarežģījumus un vecā brīvdienu māja, ko vēlējāmies pievienot jaunajai mājai, izskatītos visai asimetriska, salīdzinājumā ar jauno ēku. Ir vērts piebilst, ka guļbaļķu konstrukcija sniedz daudz lielāku elastību attiecībā uz Norvēģijas celtniecības prasībām jauniem mājokļiem, turklāt šādas konstrukcijas elpojamība nozīmēja, ka mēs varējām dzīvojamā istabā izveidot atvērtu kamīnu un citus kamīnus pārējās telpās.

Kā Jūs sākāt darbu pie sava celtniecības projekta?

Mēs izpētījām internetā pieejamo informāciju un apmeklējām Hyttemessen Brīvdienu māju un lauku dzīvesstila tirdzniecības izstādi Hellerudsletā 2015. gadā, un atradām meklēto. Guļbaļķu konstrukcijas Norvēģijā visbiežāk asociējas ar brīvdienu mājām un vasarnīcām, un, attiecīgi, ar apaļkokiem, kas tiek izmantoti visbiežāk. Finnlog baļķiem ir patīkama virsma un to izskats ir piemērots ģimenes mājai, kādu to bija iztēlojies Olafs. Izstādes laikā Finnlog organizēja konkursu, kurā bija iespējams iegūt arhitektūras projektu un, ziniet, mēs uzvarējām!

Tas ir lieliski! Daudzi cilvēki labprāt vēlētos uzbūvēt savu sapņu māju, taču baidās no šī procesa. Vai Jūs varētu aprakstīt savu pieredzi plānošanas un celtniecības procesa laikā?

Mēs cieši sadarbojāmies ar Finnlog arhitekti Līsu, kura balstīja savus zīmējumus uz mūsu pašu skicēm. Mums bija skaidra ideja par to, ko mēs vēlējāmies, piemēram, stikla sienu un atvērtu dzīvojamo istabu līdz par jumtam, mūsu vēlmju sarakstā bija arī pirts un pagrabs. Man šķiet Finnlog bija ļoti pretimnākoši un viņiem izdevās radīt tieši tādu māju, kādu mēs vēlējāmies. Pēc projekta pabeigšanas mēs izlēmām pasūtīt māju no Finnlog, lai arī procesa laikā mēs izskatījām arī citus piegādātāju variantus.

Sākotnēji mēs vēlējāmies jau gatavu māju, taču sadarbība ar Finnlog veidojās tik labi un Olafam ļoti interesē celtniecība, tāpēc viņš uzņēmās projekta vadītāja lomu. Finnlog laikus piegādāja visu, par ko bijām vienojušies. Protams, bija šādas tādas aizķeršanās, kas nav nekas neparasts celtniecības procesā, bet viss tika atrisināts. Citi strādnieki būvdarbu laikā izteica atzinību igauņu strādniekiem par viņu augsto darba ražīgumu un izcilu darba ētiku. Turklāt saziņa ar Kuldaru bija izcila – mēs vienmēr varējām viņam zvanīt, ko mēs patiesi novērtējām.

Ja Jūs varētu kaut ko pateikt cilvēkiem, kuri pirmo reizi mūžā plāno sākt kaut ko būvēt, ko Jūs teiktu?

“Tas prasa ĻOTI daudz darba,” smejas Ērika.

Vai laminētai guļbaļķu mājai ir kādas īpašas priekšrocības?

Jā, protams! Guļbaļķu ēkā ir daudz vairāk dzīvības! Mums ir jauka un droša māja – mēs izvēlējāmies biezākas baļķu sienas bez jebkāda ārējā apšuvuma. Māja tiek apsildīta ar kamīna un ūdens apkures sistēmas palīdzību un ēka lieliski saglabā siltumu. Es neko daudz nezināju par laminētiem baļķiem, taču tagad varu pastāstīt citiem, ka neatkarīgi no tā, vai vēlaties celt brīvdienu mājiņu vai dzīvojamo māju, kalnos vai pie jūras, laminētie baļķi sniedz daudz vairāk iespēju, nekā varat iedomāties!

Mums ir sapņu māja vairāk kā 300 m2 platībā par, manuprāt, saprātīgu cenu.

Kā Jums patīk dzīvot jaunajā mājā?

Tā ir vienkārši mājīga, ēkā ir labs klimats, tāpēc mēs esam ļoti apmierināti. Mēs šeit dzīvojam jau vairāk kā gadu un man jāsaka, ka māja ir ļoti klusa un tajā valda mierīga un relaksējoša atmosfēra. Tas gan mainīsies pēc neilga laika, jo papildus mūsu 3 suņiem, mēs drīz būsim trijatā, jo es pašlaik gaidu mazuli.

Ak! Apsveicu Jūs abus! Un liels paldies par sarunu!