Ikviens nekustamā īpašuma speciālists pastāvīgi uzsver, ka vissvarīgākais jebkura nekustamā īpašuma gadījumā ir atrašanās vieta, atrašanās vieta un vēlreiz atrašanās vieta! Šo apgalvojumu ir grūti apstrīdēt, bet ir arī vēl daudzi citi faktori, kas veicina pareizo izvēli.

Lēmums, kas saistīts ar zemes gabala izvēli, neapšaubāmi ir viens no svarīgākajiem lēmumiem, kas jāpieņem ikvienam mājas būvētājam. Un tāpēc ir vērts patērēt mazliet vairāk laika, lai aizdarītu analīzi interesējošajiem objektiem. Protams, ka lēmumus ar pieņemt, pamatojoties uz pašreizējām emocijām, bet tik lielu investīciju gadījumā ir vērts visu noskaidrot detalizēti, kā arī iegūto informāciju racionāli izanalizēt.

Kam pievērst uzmanību, izvēloties zemes gabalu? Šeit piedāvājam dažus punktus, kas pirms zemes gabala iegādes jāprecizē.  

 

Atrašanās vieta. Ir daudz un dažādas nianses, kas jāapsver saistībā ar atrašanās vietu.

  • Attālums no lielākajiem ceļiem, bērnudārza, skolas, darba vietas, veikala, izklaides vietām utt. Attālums galvenokārt ir saistīts ar laiku, kas nepieciešams dienā braukšanai vai transportam vispārējā gadījumā. Jo tālāk zemes gabals atrodas no vietām, kuras nepieciešams ikdienā apmeklēt, jo lielāks ir laika patēriņš un ar transportu saistītie izdevumi.
  • Attālums no sabiedriskā transporta pieturas. Saistībā ar sabiedrisko transportu ir ļoti svarīgi precizēt tā kustības grafiku. Lai gan dažos reģionos sabiedriskais transports no pirmā acu uzmetiena šķiet pieejams, tomēr precīzākas izpētes rezultātā var noskaidroties, ka kustības grafiks neatbilst ģimenes grafikiem un vajadzībām.
  • Attālums no trokšņa vai piesārņojuma avotiem. Vispārējā gadījumā dzīvojamie rajoni tiek plānoti tālāk no trokšņa un piesārņojuma avotiem, bet dažādu iemeslu dēļ saistībā ar to var rasties problēmas kādā konkrētā reģionā. Piemēram, ja vējš ir jūsu zemes gabala virzienā, tad no tālāk esošas ražošanas ēkas vai rūpnīcas pie jums var nonākt nevēlams troksnis, kā arī no ražošanas ēkas skursteņa izplūstošie dūmi vai sliktā smaka, kas noteikti kādā brīdī sāks jūs kaitināt.
  • Tuvumā esošs neapdzīvots kaimiņu nekustamais īpašums. Vienmēr ir vērts painteresēties par zemes gabaliem, kas robežojas ar jums interesējošo zemes gabalu, kā arī par tiem neapdzīvotajiem zemes gabaliem, kas atrodas mazliet tālāk no jūsu izvēlētā zemes gabala. Ir jānoskaidro, vai šie zemes gabali ir apbūvējami, kāds ir šo zemes gabalu paredzētais izmantošanas mērķis, un kāds ir kopumā teritorijas detalizētais plānojums.

 

Pieeja un komunikācijas zemes gabalam.

  • Kāds ir piekļuves ceļa stāvoklis, vai tas regulāri tiek uzturēts, vai piebraucamie ceļi ir apgaismoti? Vai piebraucamais ceļš ir pagasta vai pilsētas īpašumā, vai ceļš, kas robežojas ar plānoto mājokļa teritoriju, ir privātīpašumā? Ceļiem, kas ir privātīpašumā, var tikt piemēroti ierobežojumi un maksa par ceļa izmantošanu.
  • Vai uz zemes gabala robežas ir pieejamas visas nepieciešamās komunikācijas (ūdens, kanalizācija un elektrība, kā arī, vēlams, iespēja pieslēgties sakaru līnijai), un, vai pieslēgums ir iekļauts zemes gabala cenā? Ja pieslēgums komunikācijām nav iekļauts cenā, tad iepriekš jāprecizē, kādas ir komunikāciju pieslēguma izmaksas.

 

Zemes gabals.

  • Kāds ir zemes gabala stāvoklis, vai mājas būvniecībai vajadzīga koku gāšana, kāds ir zemes gabala augstums, salīdzinot ar apkārtējiem zemes gabaliem un ceļu, vai zemes gabalam ir nepieciešami aizpildīšanas darbi? Vai uz šī zemes gabala vai arī uz kaimiņu zemes gabaliem esošie koki aizēno saules gaismu?
  • Vai izvēlētais zemes gabals ir pietiekami liels, lai uz tā varētu būvēt attiecīgo māju? Vai māju uz izvēlētā zemes gabala var novietot tā, lai tās novietojums būtu saskaņā ar vēlamajām debespusēm.
  • Kas uz zemes gabala bija iepriekš, kā arī būtu jānoskaidro, vai uz zemes gabala iepriekš bijusī ēka varētu ietekmēt jaunās mājas pamatu būvniecību, kā arī sadārdzināt būvniecības darbus.