Mājas uzturēšanas izmaksas

Nav tāda mājas īpašnieka, kurš priecātos par lielajām uzturēšanas izmaksām, kas saistītas ar viņa māju. Īpaši nepatīkams ir fakts, ka rēķinā parādās lielas administratīvās izmaksas tikko jaunuzceltai mājai. Kā to ņemt vērā, kā arī kas būtu jāzina pirms būvniecības uzsākšanas?

Kas ietekmē mājas administratīvās izmaksas?

Parasti, runājot par mājas uzturēšanas izmaksām, galvenokārt tiek domātas mājas apkures izmaksas, kā arī lielāka uzmanība tiek pievērsta mājas robežkonstrukciju siltumnoturībai. Tomēr kopsavilkumā ar māju saistītās pastāvīgās izmaksas ietekmē vēl daudzi citi faktori. Apskatīsim tos nedaudz sīkāk.

Mājas platība/ zemes gabala platība
Lielākais mājai vispārējā gadījumā vienmēr ir lielākas uzturēšanas izmaksas. Protams, ja tiek plānota savas mājas būvniecība, neviens negrib sev ļoti mazu māju, tomēr ļaut  savaldzināt sevi ļoti lielas mājas burvībai, nav vērts, jo tas neizbēgami radīs lielākas izmaksas.

Turklāt par grunti, kas pārsniedz 1500 m2, ir nepieciešams maksāt ikgadējo zemes nodokli.

Ar mājas uzkopšanu saistītās izmaksas
Ir cilvēki, kuriem patīk uzkopšana un kas ar prieku to dara, bet diemžēl biežāk tas tiek darīts ar piespiešanos, un ikdienas tīrības uzturēšana mājā, logu mazgāšana un dārza uzkopšana ir laikietilpīgs process, kam pieskaitāmas nepieciešamo līdzekļu un ierīču izmaksas.

 

Laiku, kas nepieciešams, lai iztīrītu māju, palīdz ietaupīt labi pārdomāts mājas telpu plāns, kur izšķiroša nozīme ir dažādām glabāšanas telpām un funkcionālām mēbelēm. To labi pārdomātā atrašanās vieta un izmantošana ievērojami samazina nekārtības rašanās iespējas jūsu mājās. Ja katrai lietai ir sava vieta, kur var novietot visus nepieciešamos sadzīves priekšmetus, veļu, apģērbu, darbarīkus un daudz ko citu, tad māju daudz vieglāk ir uzturēt kārtībā, kā arī dzīve kopumā ir daudz ērtāka.

Tehnoloģiskās sistēmas un citi ar māju saistītie uzturēšanas darbi
Mūsdienu mājas tehniski kļūst aizvien sarežģītākas. Ērtas, pilnībā automatizētas apkures sistēmas, ventilācijas sistēmas, garāžu paceļamās durvis, automātiskie vārti, ūdens filtri, viedas mājas funkcionalitāte, notekūdeņu sistēmas, durvis, logi un pārējās lietas prasa pastāvīgu un regulāru apkopi.

No pirmā acu uzmetiena mājas tehniskās uzturēšanas izmaksas, šķiet, ir maznozīmīgas, un bieži vien tās netiek veiktas, līdz kāda iekārta atsakās darboties. Vispārīgā gadījumā, ja kaut kas jau nedarbojas, remonta izmaksas ir pat lielākas, nekā tas būtu bijis sistēmiskas apkopes gadījumā. Tāpēc, izvēloties jebkuru tehnisko risinājumu, ir lietderīgi nekavējoties novērtēt arī tehniskās apkopes nepieciešamību, kā arī precizēt tehniskās apkopes intervālu un ar to saistītās izmaksas. Tas viss būtu jāņem vērā, pirms izvēlaties tehnisko risinājumu.

Mājas galvenā drošinātāja jauda
Mājas galvenā drošinātāja jauda galvenokārt ir atkarīga no tā, kāda veida elektroiekārtas, apsildes ierīces, sadzīves tehniku, apgaismojumu vēlaties izmantot mājā. Parasti galvenā drošinātāja jauda tiek aprēķināta projektā, taču pasūtītājs vienmēr izvēli var ietekmēt. Tomēr jums būtu jāņem vērā, ka nevajadzētu izvēlēties lielāku jaudu, kas pārsniedz patēriņu, jo tas ietver gan augstāku pieslēguma maksu, gan augstāku ikmēneša fiksēto maksu, kas ietekmē izmaksas pat tad, ja elektroenerģijas patēriņš ir ļoti zems.

 

Atbildēt

*