Kā izvēlēties projektu?

Par laimi, cilvēki ir radīti tā, ka viņi ātri aizmirst par piedzīvotajām grūtībām. Tieši tāpat ir arī ar mājas būvniecību. Vēlāk vairumam pasūtītāju projekta izvēle un viss būvniecības sagatavošanas periods var šķist kā aizraujošs izaicinājums, kas paliek atmiņā, pateicoties iegūtajai pieredzi. Bet šī ceļa sākumā ir nepieciešams daudz laika, lai izdarītu izvēli.

Kāds tomēr ir ceļš uz savu projektu?

Mēs apskatīsim lēmuma pieņemšanu ar tipveida projektu palīdzību, jo visbiežāk savas mājas plānošana tiek uzsākta, pārlūkojot tieši tipveida māju projektus internetā vai uz papīra. Ar to palīdzību tiek gūts sākotnējais priekšstats par dažādiem stiliem, kā arī tiek veidots principiālais lēmums saistībā ar mājas ārējo izskatu un arī stāvu skaitu.

Šajā posmā, ja tas ir iespējams, tad tiek apskatītas arī jau gatavās mājas, kaut tikai no ārpuses, lai rastos labāks priekšstats par to, kāda māja varētu izskatīties realitātē, un vai šāda tipa māja būtu jums piemērota.

Tipveida projektu priekšrocībā ir tā, ka mājas telpu plāns ir pēc iespējas optimālāks, kā arī projektētājs to ir detalizēti pārdomājis. Vissvarīgākais arguments – projekts jau lielākoties ir vairākas reizes būvēts, un iespējamās ar projektu saistītās kļūdas ir atrastas un izlabotas.

Parasti sākotnēji tipveida projekta priekšrocības netiek uztvertas, un daudziem rodas vēlme radīt individuālu pieeju projektam. Saistībā ar to var droši apgalvot, ka lielākā daļa no katalogu mājām beigu posmā ir vismaz daļēji unikālas, un divas pilnībā identiskas mājas patiesībā nevar atrast, ja vien tās nav būvētas kāda konkrēta attīstības projekta ietvaros.

Mūsdienu tipveida projekti ļauj pasūtītājam izdarīt sev vēlamās izmaiņas, kā arī lielākā vai mazākā mērā vairums no pasūtītājiem šo iespēju izmanto.

Telpu plāns

Kad mājas ārējais izskats ir vairāk vai mazāk izvēlēts, tad pasūtītājs nonāk pie telpu plāna.  Cik istabas vai telpas būs mājā, cik lielas tās būs un kā būs izvietotas mājā – tas viss kopā tiek saukts par telpu plānu.

Telpu atrašanās vietu noteikšana tā, lai būtu garantēta telpu funkcionalitāte, nepieciešamās uzglabāšanas telpas, dabīgais apgaismojums un daudzi citi vērā ņemamie aspekti, telpu plānošanu padara par diezgan sarežģītu uzdevumu.

Bieži idejas tiek ņemtas no dažādu projektu telpu plāniem, un labākās idejas, ja vien tas iespējams, tiek saliktas vienā telpu plānā.

Viena nianse, kas bieži tiek piemirsta saistībā ar telpu plānošanu, ir saistīta ar mājas tehnisko sistēmu izvietošanu un apkalpošanu. Vairumā gadījumu telpu plānos šī informācija netiek atspoguļota. Atkarībā no mājas tehniskā risinājuma un stāvu skaita ir jāatstāj telpa cauruļvadu kanālu uzstādīšanai, kā arī ar iespējamo apkalpošanas lūku palīdzību jānodrošina piekļuve tiem. Arī šo informāciju telpu plānojuma galīgajā fāzē būtu prātīgi fiksēt telpu plānā, lai vēlāk nerastos nepatīkami pārsteigumi, kad cauruļu dēļ kādā vietā nepieciešama platāka siena nekā plānota, kā rezultātā samazinās konkrētā telpa.

Kad lēmums par mājas ārējo izskatu un telpu plānojumu ir pieņemts, tad arī noteikti būtu nepieciešams to pārskatīt kopā ar mājas ražotāja arhitektu un tehniskajiem darbiniekiem, lai izstrādātu galīgo risinājumu.

 

Atbildēt

*