Uzņēmuma Finnlog projektētāji Kadri Haas un Mikk Lintrop stāsta par Finnlog demonstrācijas mājas veidošanas vēsturi.

Finnlogi näidismaja saamislugu - Kadri Haas

Kadri: Ja jāstāsta no paša sākuma, tad mūsu demonstrācijas mājas arhitektūru un iekšējo iekārtojumu vajadzēja noteikt, balstoties uz konkursa rezultātiem, kurš tika veikts starp mums pazīstamiem arhitektiem. Tā kā tajā laikā, kad mēs sākām plānot mūsu demonstrācijas māju, celtniecība bija uz augsta viļņa, mēs konkursa gaitā saņēmām dažas labas idejas un pasniedzām to autoriem mierinājuma balvas. Tieši pie pašas demonstrācijas mājas projektēšanas ķērāmies mēs paši.
Finnlogi näidismaja saamislugu - Mikk Lintrop
Mikk: Kad man tika uzdots par pienākumu projektēt Finnlog demonstrācijas māju, kura bija jāceļ netālu no Tallinas, es tikko biju atnācis uz uzņēmumu Finnlog. Īstenībā, darbs pie demonstrācijas mājas ieplānotās koncepcijas realizācijas kompānijā notika jau līdz manai atnākšanai: bija sastādīta telpu programma, un saskaņā ar šo programmu bija sagatavoti sākotnējie projekti un rasējumi. Mans uzdevums bija gatavo skici novērtēt ar „svaigu aci“, papildināt dažas nianses un līdz galam noformēt mājas fasādes.

Kadri: Sastādot mājas plānojumu, par pamatu tika ņemta ģimene ar 2 – 3 bērniem. Plānojums ir diezgan tipisks: pirmajā stāvā atrodas plaša atklāta dzīvojamā platība, kurā ietverta viesistaba, ēdamistaba un virtuve, turklāt pirmajā stāvā ir saimniecības telpa un kabinets. Kas attiecas uz dzīvojamo zonu, tad šajā gadījumā tā ir viena plaša, atvērta telpa, bet tomēr katra funkcionālā zona ir izvietota atsevišķi un rūpīgi ierobežota. Lai izveidotu ar gaisu piepildītu plašumu, tika nolemts izmantot otro stāvu: viesistaba daļēji stiepjas caur abiem stāviem, tādā veidā mansarda stāva kāpņu laukumiņā veidojot simpātisku iekšējo balkoniņu. Mansarda stāvā abās koridora pusēs izvietotas guļamistabas, bet pie kāpnēm atrodas vannasistaba. Tā kā pēc demonstrācijas mājas projekta pirts uz gruntsgabala tiks celta atsevišķi, tad dzīvojamajā mājā pirts nav paredzēta. Tomēr blakus saimniecības telpai demonstrācijas mājā paredzēta dušas telpa. Pašā tālākajā stūrī starp kabinetu un viesistabu izvietota koka terase, kura turpinās aiz mājas stūra visā dienvidrietumu sienas garumā.

Mikk: Kas attiecas uz mājas ārējo arhitektūru, tad, pirmkārt, skatienu piesaista plakanais jumts, kurš sākas tieši virs ieejas durvīm un turpinās aiz ēkas stūra; ēkas gala daļā jumts veido nojumi automobiļa novietošanai un pārsedz šķūnītim domāto daļu. Zem nojumes pa pāriem izvietotie stabi darbu gaitā tika apšūti ar finieri un koka līstītēm, bet stabu starpās tika iemontēti slēgtie āra gaismekļi. Ēkas fasāde no ielas puses liekas salīdzinoši noslēgta, tomēr no šejienes paveras pietiekoši labs skats uz virtuvi. Fasāde, kura vērsta uz pagalmu, tieši pretēji – diezgan atklāta: liela stiklojuma platība slejas divos stāvos, piepildot ar gaismu viesistabu un mansarda stāva koridoru, kā arī vizuāli palielinot šo telpu izmērus.

Pēdējos gados projektētajās dzīvojamajās mājās reti tiek izmantota tradicionālā divslīpju jumta un plakanā jumta kombinācija, tomēr demonstrācijas mājas gadījumā tikai šāds risinājums šķita vispareizākais. Pirmkārt, tāpēc, ka jumta priekšpuses pārkares atrodas salīdzinoši augstu un no ieejas puses paliktu pārāk daudz tukšas vietas. Pārkare ļauj to sadalīt, tajā pašā laikā nodrošinot praktisku nojumīti pa ceļam no mašīnas uz ieejas durvīm. Otrkārt, pārkare gala sienai divslīpju jumta gadījumā traucētu logu izvietojumam mansarda stāva guļamistabās; turklāt dažādi jumta slīpumi izsauktu lieku apjukumu un izjauktu diezgan simetrisko gala sienu izvietojumu.

Īsi noraksturot Finnlog izstāžu māju varētu tā: tajā ir apvienots praktisks, racionāls plānojums un tradicionāla arhitektūra ar modernisma elementiem.