Ar mājas būvniecību saistītās darbības – 2. posms: Orientējošas mājas būvniecības izmaksas

Kā otrais solis, domājot par savas mājas projektu, jānoskaidro sākotnējās orientējošās mājas būvniecības izmaksas. To, pirmkārt, vērtīgi zināt, lai precīzāk izvērtētu savas finansiālās iespējas un, ja nepieciešams, aizņēmuma piesaistīšanas iespējas. Tāpat piedāvājumu par mājas būvniecību vēlēsies aplūkot banka, lai pārliecinātos, ka piešķirot kredītu, mājas projektu būs iespējams pabeigt līdz paredzētajam laikam.

m2 cena
Mūsdienās izplatītākais veids noteikt mājas sākotnējo cenu ir, par pamatu ņemot m2 cenu. Piemēram, šodien cena par vidēja līmeņa „zem atslēgas” māju varētu būt intervālā no 1500 līdz 1700 eiro/m2. Proti, piemēram, investīcijas 150 m2 lielai mājai ir: 225 000 – 255 000 eiro.

Šāds vienkāršots aprēķins ne vienmēr solās būt pietiekami precīzs, un tādējādi katram mājas būvniekam vispirms lietderīgi būtu veikt rūpīgākus priekšdarbus, kuru rezultātā tiek precizētas vairākas izvēles un risinājumi.

2. posms Orientējošas mājas būvniecības izmaksas
Itin bieži būvuzņēmumiem tiek vaicāti cenu piedāvājumi, pasakot vien aptuvenos mājas izmērus. Tas parāda, ka interesentam nav gluži precīzas skaidrības par savām vēlmēm. Būvējot māju, tiek piedāvāts ļoti daudz iespēju un izvēles variantu, un tā kā tas viss atsaucas arī uz mājas cenu, klientam jau iepriekš būtu jāizdara zināma izvēle.

Kādi minimālie aspekti, vaicājot sākotnējo orientējošo cenu piedāvājumu, būtu jāņem vērā un kādi izvēles varianti būtu jānosaka, lai saņemtu precīzāku cenu piedāvājumu nekā, balstoties uz cenu par m2?

Mājas forma un stāvu skaits, mājas arhitektūra un izmērs
Jo vairāk izvirzījumu mājā, jo dārgākas kļūst parastās mājas būvniecības izmaksas. Vienstāva māja vienmēr būs dārgāka nekā pusotra vai divstāvu māja. Pie mājas konstrukcijas piederošās automašīnu nojumes, garāžas, terases, balkoni būtiski palielina vai ietekmē būvniecības izmaksas. Izvēloties mājas lielumu, noteicošākais pārsvarā ir ģimenes locekļu skaits, iespējamie vaļasprieki un ģimenes īpašās vēlmes.

Izdarot pirmo izvēli, vienkāršākā iespēja ir izmantot māju tipveida projektus, kurus sadarbībā ar mājas ražotāja projektētāju var tālāk attīstīt un papildināt saskaņā ar klienta vēlmēm.

Turklāt katras mājas gadījumā būtu jāņem vērā arī zemes gabals – kā māju uz tā izvietot, kāda ir galvenā ieejas fasāde, kāds ir privāta rakstura sētas pagalms, un ar to visu jārēķinās, pieņemot lēmumu par mājas ārējo izskatu.

Jumta seguma materiāls
Mājas jumta seguma mūžs pārsvarā saistīts ar materiāla cenu. Piemēram, pamatīgi jumti no betona dakstiņiem kalpo 100 gadus un nodrošina klusumu arī lietainā dienā. Turklāt ir vērts novērtēt arī mājas atrašanās vietu (piemēram, koki aug tuvu mājai, un lapas, skujas, zari nokļūst uz jumta), iespējamās izmaksas par jumta tīrīšanu un, izdarot izvēli, vadīties pēc tā, lai jumtam būtu vajadzīga mazāka kopšana vai arī to veikt būtu vieglāk.

Mājas logu izmērs un atvēršanas iespējas
Mūsdienu mājām ir pieņemts, ka dienvidu puses sienā tiek ieplānoti lieli logu laukumi, vienlaikus jāatceras, ka nav vajadzīgs taisīt visus logus atveramus. Kopumā var ieteikt, ka katrā telpā būtu nepieciešams viens atverams logs, tas palīdzēs ietaupīt uz logu pasūtīšanas rēķina.

Apkures risinājumi
Ērts automātiskais apkures risinājums ir dārgāks. Izplatīta ir grīdas apkure ar ūdens caurulēm vai radiatoru apkures sistēma, piemēram, ar zemes siltumsūkni vai ūdens siltumsūkni. Būtu lietderīgi tūlīt arī izlemt, vai papildus plānots ierīkot arī kamīna vai krāsns apkuri, kas kā papildu apkures risinājums samazinās galvenās apkures sistēmas slodzi, turklāt no kamīna liesmas vai krāsns mūra siltuma piedāvājot arī emocionālo baudījumu.

Iekšējā apdare un sanitārā tehnika
Plānojot mājas iekšējo apdari, iespējams izmantot dažādu cenu kategoriju materiālus un produktus. Tikai iekšdurvju cena vien atkarībā no kvalitātes un virsmas risinājumiem var būtiski atšķirties 3-4 reizes vai pat vairāk. Svarīgi sev noteikt, kādas cenu klases materiālus un izstrādājumus plānots izmantot.

Kopumā ņemot, tieši šādā veidā būtu vajadzīgs pārdomāt un pierakstīt savas vēlmes attiecībā uz māju. Ar šīm vēlmēm un precizējumiem var doties pie mājas ražotāja un visus ar būvniecību saistītos jautājumus jau pārrunāt konkrētāk. Pēc tam tiek nosūtīts sākotnējais cenu piedāvājums. Un nevajag baidīties, ka visām vajadzībām tūlīt jāparādās cenu piedāvājumā. Tajā vienmēr var iekļaut precizējumus un vajadzības gadījumā veikt arī grozījumus.

Atbildēt

*