Guļbūves ēka – mīti un realitāte

Saistībā ar guļbūves ēkām pastāv vairāki mīti, kuriem ir nepieciešams izskaidrojums atkal un atkal. Apskatīsim 3 izplatītākos mītus, kas rada neskaidrības.

Mīts Nr. 1: Guļbūves māja “elpo” un tai nav nepieciešama ventilācija.

Būvmateriālu elpošana ir maldinošs izteiciens, ko var saprast tā, ka caur materiālu notiek gaisa plūsma.  Saistībā ar guļbūves māju reizēm ir dzirdams viedoklis, ka mājā gaisa apmaiņa notiek, piemēram, caur baļķu sienu, un tādēļ telpās nav jādomā par gaisa apmaiņu.

Koka materiāls spēj sasaistīt mitrumu, un tādējādi šī īpašība ļauj izlīdzināt telpu mitruma līmeni.  Ja gaisa mitrums ir lielāks, tad koksne sasaista vairāk mitruma, bet, ja gaisa mitrums ir mazāks, tad izdala gaisa mitrumu atpakaļ telpā.  Šāda koksnes gaisa mitruma regulēšanas īpašība kļūdaini tiek saukta par “elpošanu”, kas rada priekšnoteikumu nepareizai interpretācijai un pārpratumiem.  Guļbūves mājas spēja pastāvīgi regulēt un pielāgot telpu mitruma līmeņa svārstības rada komfortablu mikroklimatu telpā, kā arī noteikti ir viena no neapšaubāmām guļbūves mājas priekšrocībām.

Guļbūves mājai, tāpat kā visām citām mājām, ir nepieciešama atsevišķa gaisa apmaiņa, un arī guļbūves mājā nedrīkst aizmirst par ventilāciju.
Mīts Nr. 2: Sakarā ar jaunas guļbūves mājas ievērojamu baļķu nosēšanos gadu gaitā mājas sienās izveidojas daudz “aukstuma tiltu” vai vietu, kur cauri pūš vējš.

Ja guļbūves māja ir pareizi projektēta un būvēta, tad tiek ņemta vērā baļķu nosēšanās (konstruktīvi tiek pieļauta nosēšanās), un tā notiek vienmērīgi, kā arī nozīmīgas problēmas ar sienām nerodas. Nosēšanās galvenokārt ir saistīta ar koksnes apjoma samazināšanos izžūšanas rezultātā, kas masīvu guļbūves māju sienas gadījumā sastāda apmēram 3-4 cm uz metru. Galvenais apdraudējums ir koksnes materiāla mitruma saturs. Jo augstāks mitruma saturs ir izmantotajiem baļķu materiāliem, jo lielākas vēlākās nosēšanās ir gaidāmas.

Tomēr baļķu mājām no līmētas koksnes sienas baļķu nosēšanās ir ievērojami mazāka, esot tikai apmēram 1 cm uz metru.

Kā jebkurai citai mājai, arī guļbūves mājai laiku pa laikam ir nepieciešama pārbaude un pielāgošana, bet, ja mājas būvniecībā tiek izmantoti kvalitatīvi žāvēti koka materiāli un tiek ievērotas visas guļbūves mājas būvniecības prasības, tad nerodas vēja caurpūšana vai citas problēmas.

 

Mīts Nr. 3: Guļbūves mājai nav laba siltumnoturība.

Saistībā ar guļbūves māju mazliet pārmērīgi tiek koncentrēta uzmanība uz ārsienu siltumnoturību, tādējādi atstājot bez uzmanības faktu, ka no mājas siltuma zudumiem tikai apmēram 14% ir saistīti ar ārsienām, bet joprojām ir daudz faktoru, kas ietekmē siltuma zudumu mājā, piemēram, mājas ventilācija jeb gaisa cirkulācija telpās, mājas gaisa necaurlaidība, ārējās durvis un logu virsmas, grīdas un jumta siltumizolācija utt. Tāpēc, kopumā, guļbūves māju siltuma zudumi, kas saistīti ar ārsienām, ir mazi, un papildus siena konstrukciju zemākā siltumnoturība tiek kompensēta ar labāku grīdas un jumta konstrukcijas siltumizolāciju.

Atbildēt

*