Baļķu māja no līmētas koksnes vai koka karkasa māja?

Koka mājas ir populāras, un tās tiek būvētas arvien vairāk. Bet kādas ir galvenās atšķirības vai līdzības starp līmēto baļķu māju un koka karkasa māju? Apskatīsim mazliet sīkāk.

Baļķu māja no līmētas koksnes Koka karkasa māja
Ārsienas Masīvie baļķi tiek izgatavoti no izvēlētām koksnes lamelēm, kas ir savstarpēji salīmētas tā, lai koka serde vienmēr paliktu uz baļķa ārējās virsmas. Šādi būvētas baļķu sienas ir stabilākas, kā arī tām ir mazāk deformāciju un nosēšanās, un tāpēc var nodrošināt labu gaisa izolāciju siena konstrukcijām. Ārsienas konstrukcija ir būvniecības koksnes, kas ir šķirota pēc stiprības, karkasa konstrukcija, kas ir piepildīta ar izolācijas materiālu, kā arī no ārpuses un iekšpuses tiek pārklāta ar dažādiem slāņiem un virsmas pārklājumiem.
Šai konstrukcijai no ārpuses ir nepieciešams izveidot kārtīgu vēja barjeras slāni, kas siltumizolāciju pasargā no vēja, un no iekšpuses jānodrošina korekta tvaika izolācija.
Būvniecības ātrums Pamatu būvniecība ir atkarīga no pamatu tipa, un aptuvenais būvniecības laiks varētu būt 1 mēnesis.Guļbūves mājas sienas konstrukcija būtībā ir būvēta no viena slāņa, un vispārējā gadījumā baļķu siena netiek pārklāta ar papildus slāņiem.
Tāpēc baļķu sienu uzstādīšanas posmam objektā ir jātiek paveiktam ātri.  Mājas karkasa būvniecības darbi varētu aizņemt apmēram 2-3 mēnešus.

Ja pieskaitām laiku, kas nepieciešams mājas iekšdarbiem un speciālajiem darbiem (apmēram 2-3 mēneši), tad kopumā mājas būvniecība varētu aizņemt apmēram 6-8 mēnešus.

Pamatu būvniecībai jārēķinās apmēram ar 1 mēnesi.Objektā būvējamās koka karkasa mājas būvniecība un montāža varētu aizņemt apmēram 1-2 mēnešus.

Koka karkasa māju siltumizolācija un virsmu pārklāšana mazliet pagarina būvniecības laiku, un kopumā mājas karkasa būvniecības periods ilgst apmēram 3-4 mēnešus. Pievienojot iekšdarbiem nepieciešamo laiku (apmēram 2 mēnešus), kopumā mājas būvniecības laiks ir 6-8 mēneši.

Siltuma inerce Masīvās baļķu sienas akumulē un atbrīvo siltumu, tādējādi nelielā mērā regulējot istabas temperatūru. Tieši tāpēc guļbūves ēkā ir piemērots kamīns vai krāsns, kuru cikliskās apkures ietekme ir ilgāka. Koka karkasa māju sienām siltuma inerces praktiski nav, tādēļ arī cikliskās apkures gadījumā mājas atdzišana notiek ātrāk.
Gaisa mitruma regulēšana un iekštelpu klimats Viena no svarīgām baļķu sienu priekšrocībām ir spēja zināmā mērā pastāvīgi regulēt gaisa mitrumu mājā, to piesaistot un pēc tam atbrīvojot.  Guļbūves mājai noteikti ir nepieciešams arī ventilācijas risinājums, bet, pateicoties masīvajām baļķu sienām, gaisa mitrums un iekštelpu klimats mājā kopumā ir stabilāks un novērš arī statiskās elektrības rašanos, līdz ar to arī putekļu kustību mājā. Tāpēc guļbaļķu mājas vide it īpaši ir piemērota alerģiskiem cilvēkiem. Koka karkasa māju sienu virsmas šāda vaida gaisa mitruma regulāciju neveic.  Mājas iekštelpu klimatu lielā mērā ietekmē izmantoto iekšējās apdares materiālu izvēle un ventilācijas sistēma.
Siltumnoturība Mājas baļķu sienu zemākā siltumnoturība tiek kompensēta ar biezāku siltumizolācijas slāni grīdas un griestu konstrukcijās, kā arī hermētisku konstrukciju palīdzību. Pateicoties koka karkasa māju siena konstrukcijās izmantotajam biezākam siltumizolācijas slānim, pastāv iespēja vienmērīgāk siltināt mājas ārējās konstrukcijas, kā arī kopumā sasniegt labākus mājas siltumnoturības rādītājus.
Mājas izmaksas Baļķu mājas no līmētas koksnes būvniecība ir dārgāka. Aptuvenā cena pilnībā pabeigtam risinājumam “Zem atslēgas” ir apmēram 1300 EUR/m2 (cena ar PVN) vai mazliet vairāk. Koka karkasa mājas aptuvenā cena risinājumam “Zem atslēgas” ir 1000-1200 EUR/m2 (cena ar PVN).

Atbildēt

*